Když přijde na italskou focacciu, vždycky jsem se při jejím pečení snažila o velká oka v těstě a skoro nikdy se mi to nepovedlo. Po letech neúspěchu jsem začala zkoušet odložené kynutí, tedy takové, při kterém těsto kyne pozvolna delší dobu, takže se může pořádně profermentovat a výsledkem je těsto křupavé na povrchu s nadýchanou střídkou plnou bublin tak, jak jsem si vždycky přála. Dlouhé kynutí se projeví i na chuti, kterou je těžké popsat, ale ten rozdíl prostě poznáte, v tom pozitivním slova smyslu. Stejně jako u focaccii tenhle způsob kynutí používám i při pečení pizzy, vyplatí se podle mě i u baget, buchet, no prostě když máte čas, je to dobré zkusit u každého kynutého těsta, neprohloupíte.
pekáč 30x40cm
- 1 a 1/2 hrnku hladké mouky
- 1/2 lžičky cukru a 1/2 lžičky soli
- 1 lžička sušeného droždí
- 3/4 až 1 hrnek vlažné vody
- 2 lžíce olivového oleje + na pečení
- olivy, cherry rajčata, cibule, hrubozrnná sůl a bylinky na obložení
- Do mísy nasypu hladkou mouku, přidám cukr a sušené droždí, promíchám.
- K sypkým surovinám přidám olej a postupně přilévám vodu, aby vzniklo hladké a poměrně lepivé těsto. Každá mouka saje jinak, takže začínám vždy na 3/4 hrnku a podle potřeby přidávám, aby těsto nebylo moc tuhé.
- Těsto přendám do mísy, přikryju utěrkou a nechám na ne příliš teplém místě pozvolna kynout klidně i 24 hodin, čím déle, tím líp, ale řiďte se časem, který máte. Přes léto to znamená mít mísu třeba na chodbě, teď klidně na kuchyňské lince, když zrovna nevaříte.
- Během kynutí těsto tak 3-4 přeložím, což znamená, že ho rukama trochu vytáhnu z mísy a přeložím napůl nebo na třetiny jako psaní.
- Vykynuté těsto naolejovaným rukama odlepím od stěn mísy a přendám ho do olejem vymazaného plechu, kde ho prsty roztáhnu až do krajů. Tam ho nechám pod utěrkou kynout další 2 hodiny nebo do té doby než než minimálně zdvojnásobí až ztrojnásobí svůj objem.
- Focacciu pak zakapu olivovým olejem (nešetřit), do těsta zapíchám půlky rajčat, olivy, měsíčky cibule a nakonec posypu solí a bylinkami. Oblohu přizpůsobuju momentální sezóně nebo chuti, dobrá je i s plátky brambor, česnekem a rozmarýnem, dýní, ořechy a plísňovým sýrem nebo třeba jen karamelizovanou cibulkou.
- Takto připravevou focacciu peču v troubě předehřáté na 220°C asi 15-20 minut dozlatova, před krájením nechám vychladnout.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Za všechny komentáře děkuji :)