Tak jsem se konečně po letech odhodlala k domácí výrobě knedlíčků gyoza. Abych vás uvedla do děje, když jsme začátkem července byli na MFF Karlovy Vary, navštívili jsme i zajímavou čínskou detektivku, kde mimo jiné pořád jedli takové ty jejich velké plněné knedlíky. Ve stylu jsme potom zašli na oběd do vietnamského bistra a dali jsme si už ani nevím co. Až po objednávce jsem si všimla, že mají v nabídce i knedlíčky gyoza. Škoda, že na ně nedošlo, ale pošťouchlo mě to k vlastní výrobě.
Knedlíčky gyoza v sobě snoubí tenoučké těsto a příjemně kořeněnou náplň s vůní dálek. Příprava pro mě byla taky zajímavá, nejprve se totiž syrové připečou na pánvi a pak napaří. A na závěr přijde ta největší pecka, protože se namáčejí v naprosto úžasné omáčce! No prostě musíte si je připravit, jinak to nejde. Já jdu do nich znova, vidím to na knedlíčkovou párty.
Na 4 porce jsem potřebovala:
na těsto:
- 250g hladké mouky
- špetku soli
- cca 150ml vroucí vody
na náplň:
- 200g vepřové plece, najemno umleté
- 1 jarní cibulku, nasekanou velmi najemno
- půl lžičky nastrouhaného čerstvého zázvoru
- maličkou mrkev nastrouhanou
- půl červené cibule nasekané
- utřený stroužek česneku
- sůl a pepř
na dohotovení:
- olej
na omáčku:
- 6 lžic sojové omáčky
- 2-3 lžíce rýžového octa
- lžíce sezamového oleje
- trochu chilli omáčky (já dávám srirachu)
Na těsto jsem si promíchala mouku se solí a v míse jsem jí zalila vroucí vodou. Vařečkou jsem umíchala kompaktní těsto, které jsem prohnětla ještě ručně, aby bylo hladké. Připravené těsto jsem rozdělila na 4 části a postupně jsem je vyválela na co nejtenčí plát. Z těsta jsem pak vykrojila kolečka o průměru asi 10 centimetrů.
Na náplň jsem jen důkladně promíchala všechny ingredience a doprostřed každého kolečka z těsta jsem položila asi tak vrchovatou lžičku naplně. Těsto jsem přeložila tak, aby vznikl půlkruh, a okraje zahnula, že na nich vznikly takové varhánky.
Nyní už můžeme vařit. Do pánve jsem nalila trochu oleje a do jemně rozpáleného jsem položila knedlíčky spodní stranou bez okrajů (nedávejte knedlíčky moc blízko sebe, mohly by se slepit a pak roztrhat). Chvíli jsem je všechny takto opékala, až zespoda zezlátly. Pak jsem knedlíčky zalila asi tak 1,5dcl vody, přikryla pokličkou a nechala napařovat zhruba 5 minut, dokud nebyly hotové.
Mezitím jsem si připravila omáčku. Na ní jsem jen promíchala ingredience, nalila ji do mističky a položila na talíř. Okolo ní jsem pokladla hotové knedlíčky a ještě teplé jsem je podávala s hůlkami. Knedlíčky se samozřejmě namáčejí do omáčky.
Ani nevieš aká som rada, že som tento recept našla! Ja som toto jedla v Taiwane a úplne to milujem!! Určite vyskúšam recept :)
OdpovědětVymazatZkoušej, zkoušej. Já musím ještě zapracovat na tenkosti těsta ale jinak to bylo fajn!
VymazatDíky za krásný recept.
OdpovědětVymazatKnedlíčky jsou vynikající! Děkuji za recept 🙂
OdpovědětVymazatTaky je miluju!
VymazatPlacičky na gyozy se prodávají hotové, tenoučké, mražené.
OdpovědětVymazatjojo, vím, jen třeba u nás nejsou k dostání...
VymazatUž jsem po nich také koukala, že ve světě jsou k dostání, u nás bohužul ne.
Vymazatjednou jsem sehnala v Praze v jednom asijském obchodě, běžně ale k dostání nejsou no. Třeba by se nějaký obchod mohl alespoň v rámci tematických týdnů posnažit.
VymazatDíky za recept, vyzkouším...miluji je. Táta mi dělal, když jsem byla malá, taštičky z pařeného těsta podle nějaké čínské kuchařky. Od té doby je miluji.
OdpovědětVymazatJsou fakt super, jen s tím těstem je trochu práce... úplně jsem na ně dostala chuť
Vymazat