Tak pomalu doma hromadím dýně. Na nich je totiž fajn, že poměrně dlouho vydrží, takže až venku začne opravdu přituhovat, čerstvá dýně a její pozitivní barva přijde k duhu. Farmáři již před několika lety přišli na to, že u nás se dýně prostě prodávat budou, takže je už seženete skoro všude. Nemusíte už pro ty předražené do supermarketu, jako před pár lety. Farmáři ale ještě nepřišli na to, že dýní existuje víc druhů, než jen hokkaido, že existuje dýně špagetová, máslová, nebo třeba turbanová. Alespoň tedy u nás, i když díky bohu za ty dary, že se farmářské trhy stále a stále v sortimentu rozšiřují a že vůbec u nás jsou.
Vloni jsem z dýně připravila spoustu věcí, byla to klasicky polévka, lasagně, pečená nebo třeba rizoto. Letos bych ale chtěla vyzkoušet nějaké neokoukané variace, protože dýně skýtá netušené možnosti. Mám v zásobě variaci na dýňovou polévku s pomerančem, dýni v tekuté podobě a nedávno jsem připravila náplň do conchiglionů právě z dýně. A rozhodně jsem nešlápla vedle.
Ještě než se s vámi podělím o nedávný podzimní oběd, ráda bych vás seznámila se soutěží Blogerka roku. V kategorii food můžete hlasovat i pro můj blog, pokud si myslíte, že za to stojí. Teď už ale zpátky k tomu důležitému, k vaření.
Na čtyři porce jsem potřebovala
- 24 velkých těstovinových mušlí - conchiglioni
- třetinu střední dýně hokkaido
- 100g gorgonzoly
- dvě vrchovaté lžíce měkkého tvarohu (nebo ricotty)
- snítku čerstvé šalvěje
- sůl
- pepř
- trochu oleje
- parmazán
Mušle jsem si uvařila podle návodu a stejně tak jsem uvařila nakrájenou dýni ve vodě doměkka. Dýni jsem slila, nechala trochu vychladnout, a pak jsem ji ponorným mixérem rozmixovala do hladka na pyré.
Na náplň jsem smíchala pyré z dýně s najemno nasekanou šalvějí, nastrouhanou gorgonzolou a tvarohem. Směs jsem dosolila a opepřila a začala plnit mušle.
Na plnění jsem použila malou lžičku a jednu po druhé jsem mušle naplnila a vyskládala do olejem vymazané zapékací misky. Navrch jsem nastrouhala trochu parmazánu a dala zapéct na 190°C na 20 minut.